RockTurk
Sadece 30 saniyeni harcayarak aramıza katılmak için 'Kaydol'a tıkla.

RT Yönetimi ~
RockTurk
Sadece 30 saniyeni harcayarak aramıza katılmak için 'Kaydol'a tıkla.

RT Yönetimi ~
RockTurk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RockTurk

Sadece Rock severlerin değil tüm Müzik severlerin buluşma noktası.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  Başvuru FormuBaşvuru Formu  

Marduk Röportajı

YazarMesaj
qiqi
Moderatör
Moderatör
qiqi

Kadın
Lakap : qiqi
Kişisel İleti : Irkçılığa hayır (:..
Ruh Hali : Marduk Röportajı Olgun10
İşletim Sistemi : Marduk Röportajı 210

Marduk Röportajı Empty
MesajKonu: Marduk Röportajı   Marduk Röportajı EmptyPtsi 06 Tem. 2009, 13:24

Marduk'tan gitarist Morgan Håkansson ile röportaj..
Röportajı Yapan: Christopher Alo
- Yeni albüm müzikal olarak World Funeral'a göre biraz dişli ve belkide daha cilalı, plan bu muydu?
Evet, kesinlikle. World Funeral'ın müziğinden ve sözlerinden çok memnunduk. Ama prodüksiyon dijitaldi ve stüdyoyu değiştirmemizin nedeni de buydu, farklı bir "müzik akışı"na ihtiyacımız vardı. Daha sert ve dark bir müzik istiyorduk. Daha siyah ve beyaz..
Değişiklikleri düzenledik ve ardından yeni bir stüdyo aradık
- Kayıtları Abyss Studios'da yapmadınız. Ve bu sefer Peter Tatgren ile birlikte çalışmadınız?

Peter grubun ve albümlerinizin beşinci elemanı gibiydi erzaman..Peter'ın perspektifi çok geniş ve halen seçebileceği pek çok yola sahip. Her zaman çok iyi bir dost oldu ve 96-97 yıllarında ikinci gitarımızdı. O zamandan beri onun stüdyosunda çalışıyorduk ve çok iyi işler yaptık. fakat 96 dan beri kayıtları sürekli aynı stüdyoda yapıyorduk ve sanıyorum farklı birşeyler yapmamızın zamanı gelmişti.

- Birçok insan World Funeral ile Nightwing arasında benzerlikler olduğunu düşünüyordu. Önceki albümlerle
Plague Angel'ı kıyaslayabilirmisiniz?

Neyi karşılaştıracağımı bilemiyorum, bu konuda oturupa düşünmedim hiç. Gerçekten bilmiyorum. Ne zaman karşılaştırsam hepsinin çok iyi olduğunu düşünüyorum.

- Plague Angel'ın bir filmden esinlenerek yapıldığı doğrumu?

Seventh Seal filminin konusu, müzik ve sözleri etkiledi.Filmin verdiği hissi albüme taşımaya çalıştık. Ingmar Bergman filmiydi ve çok hastalıklı bir filmdi.Film, bir savaşçının savaştan dönmesini anlatıyor.
İsveç'e geri döndüğünde vebaya yakalanıyor, Kara Ölüm. Ölümle tanışıyor ve ona birlikte satranç oynayıp oynayamayacaklarını soruyor. Ölüm ona yaşaması için biraz daha zaman tanıyor ve yaşam, ölüm ve tanrıyla ilgili sorularını yanıtlıyor. Anlatması zor, ama şu ana kadar yapılmış en iyi filmlerden birisidir bu. Pek çok insan albümün adının neden "Plague Angel" (Veba Meleği) olduğunu soruyor. Ancak albüm, vebalılarla başka bir formda alakalı. Ölüm, Orta çağdaki kara humma, umutsuzluk ve ölüm. Albümün anlattığı bu. Ölümün değişik tüm formları.
- Fakat bu bir konsept albümü değil?

Dağınık ama gerçekten bir konsept albümü değil. Bir çok temaya sahip. İncilde anlatılan ölüm. “Seven Angels, Seven Trumpets” adında bir şarkımız var. Bu şarkı kutsal kitaplarda anlatılan yedinci meleğin
yedinci trampeti çalması ve dünyanın, tanrının gazabına uğramasını anlatıyor. Ölümü, intikamı, acıyı ve ızdırabı anlatıyor.
- Marduk temalarından en popüleri savaş değilmiydi..

Evet, fakat bu da tek yollu ölümden bahsediyor. Savaştan, ölümden ve vebadan.
- Eski Marduk üyelerinden Devo Andersson basta ve yeni vokalist Mortuus ile birlikte çalışıyorsunuz.
Bu yeni takım hakkında ne düşünüyorsunuz?

Gerçekten iyiler. Gerçekten çok memnunum. 8 yıl sonra vokalistimizi ve 12 yıl sonra bası değiştirdik. Fazla kuşku dolu şeyler duyuyorum çevreden. ama gülüp geçiyorum. Çünkü albüm kayıtlarına başladığımızda çok iyi bir düzenleme yaptığımızı ve muhteşem bir albümle geleceğimizi biliyordum. Her ne kadar eski üyelerimizin çok iyi olduklarını düşünsemde, insanlar değişir ve birbirlerinden kopabilirler.Yyeni üyelerimizin albüme kattıkları enerji gerçekten muhteşem. Örneğin bateristimiz Emil, kendini geliştirerek söz yazmaya başladı. Ve yeni vokalistimiz vokal düzenlemesi yapmaya başladı. Hepimiz gerçekten çok sıkı çalışıyoruz ve hepimiz daha ne kadar yapabiliriz konusunda sınırlarımızı zorluyoruz.
- Yeni vokalistiniz Mortuus'u nerde buldunuz?

Funeral Mist adında bir albümde şarkı söylediğini duymuştum. Albümü dinledim ve onun sesini bir şarkıcı olarak değil, bir enstrüman olarak kullandığını düşündüm. Sesini sinirli, çılgın ve güçlü kullanıyordu. Vokalimizin değişeceğini öğrendiğimde aklımda sadece o vardı. İlk tercihimdi.
- Vokal olarak Legion'dan çok daha ileride gibi görünüyor..

Kesinlikle. Kişiliği daha ürpertici ve hastalıklı, ve bu albüme de yansıyor. Ve bunu sonraki albümlere de yaymayı planlıyoruz.
- Yani şimdiden sonraki albüm için planlarınız var?

Tabiki. Her Zaman için planlarımız var, ancak zamana ihtiyacımız var. Avrupa turnesindeydik ve mayıs ayındaki Güney Amerika turnesini planlıyorduk. Ancak tüm şovlar bateristimiz kolunu kırdığı için şu an için iptal edildi.
- Emil bir kavgayamı karıştı?

Evet, bardan evine dönerken saldırıya uğradı. Olay saat 03:00 gibi olmuş ve kolu iki yerinden kırılmış. Bu gerçekten korkunç birşey. Hepimiz kavgaya bu kadar karşıyken bu bok oluyor. Trajik birşey ama bekleyeceğiz. Avrupa, Güney Amerika ve umuyoruz Kuzey Amerika turnesiyle geri döneceğiz.
- Yoğunluk göz önüne alındığında, Marduk için çalacak birinin olması gerekiyor. Ne zaman iyileşeceğine
dair herhangi bir tahminde bulunabilir misin?

Bilemiyoruz. Tüm turnelerimizi Emil iyileşene ve provalarımızı tamamlayıncaya kadar erteledik. Zaman içinde herşeyi planlayıp "Plague Angel" turnesine yeniden başlayacağız. Şu an hiçbirşey yapmıyoruz, bu nedenle klip çekimleri ve sonraki albüm için materyaller hazırlamakla uğraşıyoruz.
- Kliplerden bahsedebilirmisin?

"Steel Inferno" şarkısının videosu tamamlandı ve "Throne of Rats” and “Hangman of Prague” için çekimlere hazırlanıyoruz. Şu an için zamanımız var ve küçük ayrıntılar için evde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

- Kliplerinizin MTV'de yayımlanmasının gerçekten önemli olduğunu düşünüyormusunuz?

Hayır, sanmıyorum; bu onların işi değil. (gülüşmeler)
- Geçtiğimiz günlerde Legion'un sizinle ilgili bazı suçlamalarda bulunduğu bir röportajı yayımlandı.
Bunun hakkındaki düşünceleriniz?

Bilmiyorum ve umrumda da değil. Eğer böyle hissediyorsa bende daha farklı düşünüyorum. Ne istiyorsa yapabilir, artık gerçekten umrumda değil.
- B. War ve Legion ile bir ülkeye açılmamanız ama onların Amerika'da yeni bir albüm için çalışmaya
başlaması sizcede garip değil mi?

Bizim vokalistimiz hala burda yaşıyor, bu yüzden bilmiyorum ve ilgilenmiyorum.
- Amerika turnesiyle ilgili problemleriniz neler?

Üç yıldır evraklarla ilgili problemlerimiz vardı. Özel bir avukat tuttuk ve bu işlerle o ilgilendi. Elçilikle olan görüşmelerimizi yaptık ve bla..bla.. Avukatımız durumun iyi olduğunu söylüyor.
- Yeni iki üyenizle birlikte eyaletlerde problemle karşılaşabilirmisiniz?

Evet. Yeni vokalistimiz geçmişinde yaşadığı bazı olaylardan dolayı belki bazı problemlerle karşılaşabilir (hahahah). Fakat bunun üzerinde çalışıyoruz ve yakında - yada daha sonrasında - bunu aşacağız. Bunun için kaç bin dolar harcayacağımızı bilemiyorum ama bu bizim için ve yanlarında çalacağımız hayranlarımız için önemli.
- 2002 Amerika turnesinde problemlerle karşılaşıp iptal etmek zorunda kaldığınız için Danzig tarafından desteklendiniz.

Evet, ama bizde Danzig'i Avrupa turnesinde aynı şekilde desteklemiştik. 2001 turnesinde Los Angeles'ta karşılaşmıştık.
Glenn Danzig müzik dünyasında herzaman kendi istedikleriniz yapmasıyla benim en çok güvendiğim adamlardan biri olmuştur.
Kimsenin kendisiyle taşak geçmesine izin vermez ve daima istediğini yapar. Tüm o koyunların arasında güçlü bir insan olduğu için ona hayranım. Bunun için onu çok tutuyorum. Onunla tanışmak ve birlikte turneye çıkmak gerçekten büyük onur. Halen gelecekte birlikte çıkacağımız turneler hakkında konuşuruz, umarım Amerika'da da bunu gerçekleştirebiliriz.
- Devil’s Whorehouse için Danzig ile konuştunuzmu?

Şu an için hayır. Marduk için ne yapabileceğiz, buna odaklanmış bulunuyorum. Ama belki gelecekte birşeyler olabilir, bilemiyorum. ..Bunun hakkında gerçekten hiç düşünmedim. Zaman bulunduğunda yapabileceğimiz birşey. Halen Marduk'la sabit kalmayıp bir yandan da farklı müzikler yapıyorum, bu nedenle başka bir albümde olabilir.
- Peki şu anda Amerika'da ki mevcut black metal hakkındaki düşünceleriniz neler?

Bence %95'i palavra. Bu benim görüşüm. Fakat bu sadece Black metal için değil, death yada herneyse, hepsi için geçerli. Sadece birkaç albümden hoşlanıyorum. Hoşlandığım müzik sadece Death değil. Black ve Death'in en iyileri ve klasik müzik. İnsanlar müzik için yaşıyorlar, bunu hissetmeniz lazım. Çoğu geçen 15 yılın ardından bu enerjimi hala nasıl koruduğumu soruyor bana. odaklanıyorum, ne yapmak istediğimi biliyorum ve bunu müziğime yansıtıyorum.
- Her zaman yolunuzda devam ediyorsunuz. Grup üyeleri değişse bile bundan etkilenmiyorsunuz..

Gelecekte olacak başarılara inanıyorum. Sadece herzaman çok çalışıyorum. Odaklanıyorum ve akışına bırakıyorum. Bir albümü tamamladığımızda, sonraki albüm için kafamda mutlaka birşeyler oluyor. sonraki albüm için kafamda sürekli birşeyler dolanıyor.

- Amerika'da ki Black Metal popülaritesi gittikçe artıyor. Geçtiğimiz iki yıl Cradle Of Filth ve Dimmu Borgir
Ozzfest'te birlikte çaldılar. Gelecekte Marduk'u bunun gibi projelerde görmemiz mümkün olacakmı?

Farklı müziklerle ile birlikte çalmak sorun değil. Eğer müziğimi diğerleriyle birlikte yapabiliyorsam ve yaptıklarımla insanların gözünü açabiliyorsam bu benim için iyi. Fakat Ozzfest bize göre birşey değil.
Sadece bok çukurundan ibaret, bilirsiniz, ya da daha fazlası, modern saçmalık! İyi müzik yapanlarla turneye çıkmak isterdim.
- En son Marduk ürünü turne CD'niz değil mi?

Evet, Death March Turnesi EP'si şu anda satışta. Prova görüntülerini de içeriyor. Bu yaptığımız limitli ve sadece şovlarda satışa çıkacak birşey. Birkaç bin kopya mevcut. Ama bunu şova gelen insanlara birer hediye olarak vermek çok iyi bir düşünce.
- Son olarak?
Tüm destekleyenlerimize çok teşekkür ediyorum ve yakında yeniden onlarla birlikte olacağımızı umuyorum..

Marduk Röportajı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-